Dokument SAD — czym jest dokument SAD i do czego służy?
Jak wiadomo, towary biorące udział w transporcie międzynarodowym poddawane są odprawie celnej. W trakcie tej procedury dochodzi zarówno do sprawdzenia samego ładunku, ale też kompletności jak i prawidłowości dokumentacji. Jednym z podstawowych dokumentów celnych wykorzystywanych w tranzycie jest tak zwany SAD. To szczególnie ważny element procedury importowej, który pozwala na usprawnienie statystyki celnej. Chcąc zadbać o wszelkie formalności związane z wywozem towarów za granicę, należy wiedzieć, czym jest SAD i z czego się składa. Na te i inne pytania odpowiemy w poniższym artykule. Zapraszamy do lektury.
Dokument SAD — czym jest?
SAD jest to Jednolity Dokument Administracyjny (single administrative document) wykorzystywany w postępowaniu celnym. Co ważne, obejmuje on wszelkiej maści towary, bez względu na ich rodzaj i pochodzenie. Uniwersalny statystyczny dokument celny jest niezbędny podczas odprawy celnej towarów. Na początku obowiązywał jedynie w krajach Europejskiej Wspólnoty Gospodarczej, aczkolwiek od 11 kwietnia 1998 roku wymagany jest także w naszym kraju. Karty dokumentu pełnią istotną funkcję statystyczną. SAD został wprowadzony przede wszystkim po to, aby usprawnić statystykę celną. Warto pamiętać, że dokument ten obowiązuje wyłącznie w przypadku importu i eksportu towarów nienależących do Unii Europejskiej. Znajdziemy w nim osiem kart stosowanych zamiennie, w zależności od konkretnych czynności celnych. SAD zastąpił aż sześć dokumentów niezbędnych do przewozu ładunków z krajów poza UE.
Jednolity dokument administracyjny SAD — co trzeba wiedzieć? Jak czytać dokument SAD?
Jednolity Dokument Administracyjny zaczął obowiązywać dnia 20 maja 1987 roku. Dzięki niemu wszelkie procedury stosowane podczas odprawy celnej zostały znacząco uproszczone. Tylko jeden dokument SAD zastąpił sześć innych formalności tranzytu odnoszących się do procedur celnych, co poskutkowało zaoszczędzeniem czasu. Dokument celny SAD złożony jest z 8 kart stosowanych zamiennie w zależności od rodzaju danej czynności celnej. Karta 1 z zestawów SAD jest trzymana przez organ celny odpowiedzialny za dopełnienie wszelkich formalności wywozowych czy tych związanych z tranzytem wspólnotowym.
Druga karta jest stosowana jedynie w celach statystycznych. Trzecią natomiast otrzymuje z powrotem eksporter, po wcześniejszym poświadczeniu przez odprawy celne. Karta 4 znajduje się w urzędzie przeznaczenia czy też może służyć jako dokument potwierdzający wspólnotowy status towarów. Piąta karta jest tak zwaną kartą zwrotną, wykorzystywany w procesie tranzytu wspólnotowego. Karta 6 przechowywana jest w placówce organu celnego, który zajmuje się formalnościami przewozowymi. Rolą siódmej karty są cele statystyczne, natomiast ostatnia karta z numerem 8, zostaje zwrócona odbiorcy.
Jakie są najważniejsze elementy dokumentu SAD?
SAD to uniwersalny dokument zawierający takie elementy jak:
- dane identyfikacyjne importerów oraz eksporterów,
- opis towaru (pochodzenie, masa, wartość, liczba, kod towarowy),
- informacje dotyczące przewozu (rodzaj transportu, data przyjazdu, nazwa przewoźnika, numer rejestracyjny pojazdu),
- informacje o celu i przeznaczeniu towarów,
- dane o płatnościach celnych,
- inne dane (certyfikaty, pozwolenia, licencje zezwolenia).
Znając wszelkie najważniejsze składowe kart SAD wypełnienie pełnego zestawu formularzy nie będzie sprawiało nam większego problemu i nie zajmie wiele czasu.
Dokument SAD — jak się go stosuje i kiedy znajduje zastosowanie?
Formularz stosuje się w kilku wariantach. Najczęściej jest to kompletny zestaw dokumentów. Zestaw kart SAD stosuje się podczas procedury wywozowej, kiedy to uczestnik musi przedstawić wszelkie potrzebne do przeprowadzenia procedury tranzytowej oraz wywozowej formularze, ponadto musi zadbać o dokumentację w kraju przeznaczenia. Niekiedy dokument stosuje się jedynie częściowo, w przypadku konkretnej fazy obrotu. SAD znajduje zastosowanie w formalnościach celnych, obejmujących wszystkie towary.
Gdzie znaleźć formularz SAD?
Wzór formularza dokumentu SAD znajdziemy między innymi na stronie MF. Wystarczy, że przejdziemy do zakładki „Cło”, a następnie wybierzemy „Formularze”. Trzeba pamiętać, że aktualnie zgłoszenia celne są dokonywane jedynie w formie elektronicznej. Forma papierowa zgłoszenia stosowana jest dosyć rzadko, właściwie tylko w procesie importu dokonywanego przez osobę fizyczną. Należy też zaznaczyć, że nie jest możliwe samodzielne wypełnienie tego dokumentu. Tym zadaniem zajmuje się agencja celna odprawiająca nasz towar.
Podsumowując, dokument SAD składający się z 8 formularzy znacząco pomaga w uproszczeniu formalności w obrocie towarowym. Jego wypełnienie wymaga znakomitej znajomości przepisów związanych z odprawą celną.