Imię i nazwisko

    Miejscowość

    Telefon

    Adres email

    CV:

      Imię i nazwisko

      Telefon

      E-mail

      Oddział firmy MEXEM, do którego chcieliby Państwo skierować zapytanie:

      Treść

      Co to jest Certyfikat Kompetencji Zawodowych Przewoźników Drogowych ?

      Certyfikat kompetencji zawodowych to dokument, który potwierdza, że dana osoba posiada kwalifikacje i wiedzę niezbędną do świadczenia usług związanych z transportem drogowym. Dokument ten musi posiadać przynajmniej jedna z osób kierujących danym przedsiębiorstwem. Jest on niezbędny, aby uzyskać licencję na prowadzenie usług z zakresu transportu drogowego.

      Jak zdobyć Certyfikat Kompetencji Zawodowych Przewoźników Drogowych?

      Kandydaci, którzy chcą uzyskać certyfikat kompetencji zawodowych w transporcie drogowym, powinni przystąpić do jednego z egzaminów organizowanych w wielu polskich miastach. Za ich przeprowadzenie odpowiedzialne są komisje działające przy ITS, czyli Instytucie Transportu Samochodowego.

      Jeśli kandydaci wcześniej zdobyli wszystkie kwalifikacje wymagane w załączniku I do rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 1071/2009, (np. w toku trwania studiów magisterskich lub podyplomowych), to istnieje możliwość uzyskania zwolnienia z egzaminu pisemnego.

      Jeśli w trakcie studiów kandydaci zdobyli wiedzę na temat części wymaganych kwalifikacji, mogą wówczas przystąpić do egzaminu w ograniczonym zakresie — bez pytań powiązanych z zakresem uzyskanego wykształcenia. W tym celu należy dostarczyć dokumenty poświadczające kwalifikacje na co najmniej 14 dni przed zaproponowaną we wniosku datą egzaminu. Pełną dokumentację należy wysłać pod adres Instytutu, którego siedziba znajduje się w Warszawie przy ulicy Jagiellońskiej 80.

      Jak uzyskać Certyfikat Kompetencji Zawodowych? – formalności i wnioski

      Co zrobić, aby przystąpić do egzaminu i zdobyć Certyfikat Kompetencji Zawodowych. Jak zwykle w takich przypadkach, formalna procedura zgłoszeniowa zaczyna się od sporządzenia wniosku. Należy określić w nim, czy chodzi o certyfikat na przewóz rzeczy lub osób. Należy również wybrać proponowany termin egzaminu.

      Wraz z wnioskiem należy załączyć dodatkowe dokumenty, takie jak:

      • Wniosek o wydanie certyfikatu kompetencji zawodowych w transporcie drogowym
      • Deklaracja o zakresie zagadnień objętych programem studiów
      • Dyplom ukończenia studiów
      • Suplement do dyplomu
      • Dokument z informacją o odbytym programie kształcenia
      • Dokument potwierdzający ukończenie studiów podyplomowych
      • Dowód wniesienia opłaty
      • Pełnomocnictwo w sprawach administracyjnych
      • Potwierdzenie uiszczenia opłaty skarbowej za pełnomocnictwo.

      Jeśli wniosek na Certyfikat z zakresu Transportu Drogowego osób lub rzeczy jest kompletny, komisja powiadamia kandydata / kandydatkę o terminie, miejscu i zakresie egzaminu. Jeśli wniosek będzie niekompletny, komisja może zwrócić wniosek lub nakazać wysłanie brakujących dokumentów.

      Uwaga! Oryginały dokumentów nie są konieczne. Do zdobycia Certyfikatu Kompetencji Zawodowych, wystarczą ich kopie, przy czym należy pamiętać, aby notariusz poświadczył ich zgodność z oryginałem.

      Certyfikat kompetencji zawodowych w transporcie drogowym – jak wygląda egzamin?

      Egzamin składa się z testu pisemnego oraz zadania egzaminacyjnego. Na ich rozwiązanie przeznaczone jest po 120 minut (na każdą z dwóch części), co razem daje 240 minut. W każdym teście znajduje się 64 pytań wielokrotnego wyboru, które dotyczą zagadnień transportowych osób lub rzeczy.

      Kolejnym etapem egzaminu jest zadanie, które polega na rozwiązaniu dwóch praktycznych problemów poprzez udzielenie otwartych odpowiedzi na konkretne pytania. Uwaga: jedno z zagadnień zawsze dotyczy czasu pracy kierowców – warto dobrze zapoznać się z tym tematem.

      Egzamin dotyczy wiedzy z następujących działów tematycznych:

      • prawo cywilne,
      • prawo handlowe,
      • prawo socjalne,
      • prawo podatkowe,
      • działalność gospodarcza i zarządzanie finansami przedsiębiorstwa,
      • dostęp do rynku,
      • normy techniczne i techniczne aspekty działalności,
      • bezpieczeństwo drogowe.

      Certyfikat, dzięki któremu można wykonywać zawód przewoźnika drogowego, zdobywają kandydaci, którzy uzyskali minimum 50% punktów z każdej części egzaminu. W takim wypadku ITS wysyła Certyfikat Kompetencji Zawodowych w ciągu 28 dni od daty egzaminu. Jeśli kandydat lub kandydatka uzyskali całkowite zwolnienie z egzaminu, to Certyfikat otrzymają po pozytywnej weryfikacji wniosku – najpóźniej po upływie 28 dni od daty wpływu wniosku do ITS.

      Ile kosztuje egzamin organizowany przez Instytut Transportu Samochodowego?

      Egzamin na Certyfikat Kompetencji Zawodowych, wiąże się z poniesieniem określonych opłat. Cena egzaminu to 500 złotych, a koszt wydania Certyfikatu to 300 złotych. Oznacza to, że uzyskanie dokumentu wynosi łącznie 800 złotych.

      Co się dzieje w przypadku, jeśli kandydat lub kandydatka zostali zwolnieni z części egzaminu? Wówczas należność za egzamin jest pomniejszona o 50 złotych za każdy z uznanych modułów, z których uzyskano zwolnienie. Warto zatem dokładnie sprawdzić finalną kwotę, aby uniknąć przykrych nieporozumień. W przypadku całkowitego zwolnienia z egzaminu do zapłaty pozostaje 300 złotych za wydanie Certyfikatu. Wpłaty za egzamin dokonywane są przed wysłaniem wniosku o certyfikację, aby wraz z nim wysłać potwierdzenie zrealizowanej płatności.

      Uzyskanie Certyfikatu Kompetencji Zawodowych Przewoźnika Drogowego jest procesem, który warto zaplanować z wyprzedzeniem, przygotowując odpowiednią dokumentację. Nie mniej istotny jest czas potrzebny do przyswojenia wiedzy niezbędnej na stale rozwijającym się rynku transportowym.

      Strona ITS: Informacje o procesie egzaminowania

      Go up