Jak poprawnie czytać tablice ADR?
Najważniejsze wnioski
- Tablica ADR to kluczowy element bezpieczeństwa – Pomarańczowa tablica informacyjna na pojeździe przewożącym substancje niebezpieczne pozwala na szybkie zidentyfikowanie zagrożenia i podjęcie odpowiednich działań w razie wypadku.
- Wymogi dotyczące oznakowania – Tablice ADR muszą być widoczne z przodu i tyłu pojazdu, a ich numery (HIN i UN) muszą być czytelne i trwałe, aby zapewnić odpowiednią identyfikację ładunku.
- Numer HIN i jego znaczenie – Numer HIN wskazuje na właściwości niebezpiecznego materiału, jak gaz, materiał zapalny, toksyczny, czy żrący, oraz określa dodatkowe zagrożenia.
- Numery UN i ich rola – Numery UN są międzynarodowymi kodami identyfikującymi konkretne substancje niebezpieczne, co ułatwia ich identyfikację w transporcie międzynarodowym.
W trakcie realizacji międzynarodowych transportów szczególnie istotne jest to, aby przestrzegać restrykcyjnych zasad bezpieczeństwa. Jest to kluczowe zwłaszcza w przypadku pojazdów przewożących substancje niebezpieczne. Pomarańczowa odblaskowa tablica informacyjna ADR to istotny element systemu umożliwiającego identyfikację tego typu materiałów. Konwencja ADR to międzynarodowa umowa dotycząca przewozu towarów niebezpiecznych. Uwzględnia ona przepisy dla transportu drogowego dotyczące opakowań, zabezpieczeń ładunków oraz oznakowań substancji niebezpiecznych. Przed ruszeniem w trasę, każdy kierowca musi określić wszelkie istotne zagrożenia właśnie według klasyfikacji ADR. Jak prawidłowo czytać tablice ADR? Zapraszamy do lektury!
Czym jest tablica ADR? Podstawowe informacje
Tablica ADR to pomarańczowa, prostokątna tablica umiejscowiona z przodu oraz z tyłu pojazdu transportującego niebezpieczne substancje. Warto też dodać, że w niektórych przypadkach, kierowcy pojazdu przewożącego niebezpieczne towary luzem muszą zadbać o dodatkowe oznakowanie na bokach, równolegle do osi pojazdu.
Co ciekawe, kody ADR uznawane są już w 54 krajach, chociaż często sprawiają pewne trudności. O czym mówi nam tablica? Tablica zawierająca numery HIN i UN informuje nas o tym, żeby zachować szczególną ostrożność, gdyż pojazd, na której się znajduje, przewozi towary niebezpieczne, które mogą stanowić zagrożenie dla zdrowia i życia. Tego typu znak ostrzegawczy ma wymiar 40×30, natomiast numery ostrzegawcze muszą mieć wysokość minimum 10 cm, co jest ważne dla widoczności ich z daleka. Tego typu oznaczenie okazuje się nieocenione także w razie ewentualnej kolizji czy wypadku.
Dzięki niemu służby sprawnie zidentyfikują rodzaj zagrożenia i podejmą szybko odpowiednie działania. Jak już wspomnieliśmy, na tablicy znajdują się dwa numery, czyli numer HIN i numer UN, o których więcej napiszemy w dalszej części artykułu.
Prawidłowe oznakowanie pojazdu z materiałem niebezpiecznym – tablice ostrzegawcze ADR
Każdy pojazd przewożący towary niebezpieczne musi być wyposażony w tablice ADR. Ich posiadanie jest obowiązkowe. Ponadto muszą znajdować się w widocznym miejscu z przodu oraz z tyłu pojazdu. Kierowca przewożący towary niebezpieczne musi też pamiętać, aby tablice były czytelne i trwałe. Oznaczenia na nich powinny być zawsze dobrze widoczne. W przypadku ich braku, uszkodzenia czy złej lokalizacji, należy liczyć się z poważnymi konsekwencjami prawnymi oraz istotnym stwarzaniem zagrożenia na drodze.
Jak właściwie zinterpretować numer rozpoznawczy niebezpieczeństwa? Numer HIN
W górnej części tablicy znajdziemy numer HIN składających się z 2 albo 3 cyfr. Pierwsza z nich stanowi symbol zasadniczej właściwości niebezpiecznej w praktyce. Co dokładnie oznacza? Przykładowo, numer dwa informuje nas o tym, że pojazd przewozi gaz. Numer 3 oznacza natomiast to, że w pojeździe znajduje się materiał ciekły zapalny. Numer 4 wskazuje na materiał stały zapalny, natomiast numer 5 na materiał utleniający, podtrzymujący palenie lub nadtlenek organiczny. Kolejne cyfry porządkowe oznaczają odpowiednio materiał trujący i materiał żrący.
Druga i trzecia cyfra numeru mówi nam o rodzaju zagrożenia, określa jego stopień i dodatkowe cechy niebezpieczne. Po odczytaniu numerów z tablicy można więc dowiedzieć się, jakie dokładnie właściwości ma substancja znajdująca się w pojeździe. Czy jest łatwopalna, wybuchowa, toksyczna, a może ma właściwości utleniające? Dokładne znaczenie oznaczeń cyfrowych drugiej i trzeciej cyfry numeru prezentuje się następująco:
- 0 – oznacza brak dodatkowego zagrożenia,
- 1 – wybuchowość,
- 2 – zdolność wytwarzania gazu,
- 3 – łatwozapalność,
- 5 – właściwości utleniające,
- 6 – toksyczność,
- 7- promieniotwórczość,
- 8 – działania żrące,
- 9 – niebezpieczeństwo gwałtownej reakcji w wyniku samoczynnej polimeryzacji czy rozpadu.
Co ważne, do oznaczeń dodano także znak “X” przed numerem rozpoznawczym niebezpieczeństwa. Oznacza on całkowity zakaz kontaktu materiału z wodą.
Czym są numery UN?
Numery UN to międzynarodowe kody, które składają się z 4 cyfr. Cyfry te zostały ustalone przez ONZ, czyli Organizację Narodów Zjednoczonych. Ich zadaniem jest jednoznaczna identyfikacja materiałów oraz substancji niebezpiecznych przewożonych w transporcie międzynarodowym. Numery UN wykorzystywane w systemie ADR są elementarną częścią bezpieczeństwa związanego z tego rodzaju ładunkami. Pierwsza cyfra w numerze UN dotyczy ogólnej kategorii, natomiast reszta cyfr identyfikuje konkretną substancję albo przedmiot w ramach danej kategorii.
Przykładowo:
Numer UN 1203 przekazuje nam takie informacje: Cyfra 1 wskazuje, że oznaczenie dotyczy substancji albo przedmiotu znajdującego się w kategorii: „substancje i przedmioty wybuchowe”, natomiast kolejne trzy cyfry – „203” identyfikują konkretną substancję w tej kategorii, a więc w tym wypadku benzynę.
Transport towarów stanowiących zagrożenie – kto może go wykonywać?
Transport substancji niebezpiecznych może wykonywać jedynie osoba z przeszkoleniem ADR. Na takim kursie kierowca poznaje zasady przewożenia ładunków, bezpieczeństwa podczas załadunku, rozładunku i transportu. Warto wiedzieć, że każde przedsiębiorstwo transportowe musi posiadać osobę zatrudnioną na stanowisku doradcy do spraw bezpieczeństwa przewozu towarów niebezpiecznych. W sytuacji jego braku należy liczyć się z karami finansowymi.
Oznakowanie ADR okazuje się szczególnie ważne w bezpiecznej organizacji pracy przeładunkowej, pracy kierowców, spedytorów i przewoźników. Ponadto umożliwia szybką likwidację zagrożenia w razie jego wystąpienia po kolizji czy wypadku.
Źródła:
https://www.gov.pl/web/witd-bydgoszcz/przewoz-towaro-niebezpiuecznych—adr
https://www.gov.pl/web/infrastruktura/towary-niebezpieczne
https://isap.sejm.gov.pl/isap.nsf/DocDetails.xsp?id=WDU19750350189