
Transport multimodalny a transport intermodalny – podobieństwa i różnice
Baza Wiedzy
Czym różnią się od siebie transport intermodalny i multimodalny? Obydwa rozwiązania sprawdzają się w przypadku towarów przewożonych w dużych ilościach i na duże odległości. Łączenie różnych rodzajów / gałęzi transportu dotyczy zróżnicowanych dóbr konsumenckich, w tym elektroniki (komputery, telewizory, telefony), odzieży i tekstyliów, artykułów AGD, ale także surowców i półproduktów oraz towarów masowych. W poniższym artykule scharakteryzujemy obydwie gałęzie transportu, a także opiszemy podobieństwa i różnice między nimi.
Czym jest transport intermodalny? Na czym polega?
W transporcie intermodalnym przewóz ładunków organizowany jest przy użyciu większej liczby gałęzi transportu. Oznacza to, że w jeden proces przewozowy można zaangażować np. transport drogowy, morski oraz transport kolejowy. W systemie intermodalnym wykorzystuje się tę samą jednostkę ładunkową przez cały czas trwania transportu, taką jak kontener lub naczepę intermodalną. Ich konstrukcja umożliwia łatwe przenoszenie ładunku pomiędzy np. pojazdem kolejowym lub drogowym i to bez konieczności jego przeładunku.
Rodzaje transportu intermodalnego
- Transport kombinowany - to system, w którym łączy się różne środki transportu oraz różne terminale. W tym przypadku większość przewozu odbywa się drogą morską, drogą rzeczną lub koleją, co oznacza, że długość odcinków drogowych jest ograniczona do minimum.
- Transport ro-ro - to rozwiązanie wykorzystywane przede wszystkim na statkach i pociągach. Dzięki niemu skład towarowy może wjechać wprost do statku i wyjechać z niego.
- Transport kontenerowy - do jego realizacji wykorzystuje się kontenery o standaryzowanych rozmiarach. Ich zaletą jest to, że można je łatwo przenosić pomiędzy środkami transportu.
Jakie są główne zalety i wady transportu intermodalnego?
Najważniejsze zalety intermodalnego transportu towarów, to:
- ograniczenie ryzyka wystąpienia zniszczeń w trakcie przeładunku,
- ograniczenie zużycia paliwa / emisji CO2 na każdą z jednostek transportowanego ładunku (np. poprzez częste wykorzystanie transportu kolejowego);
- uproszczenie formalności - jedna umowa przewozowa,
- optymalizacja kosztów transportu.
Z kolei do wad należą:
- konieczność zintegrowania ładunku w jedną jednostkę ładunkową,
- dłuższy przewóz ładunków, z uwagi na łączenie gałęzi transportu o różnej specyfice.
Charakterystyka transportu multimodalnego - na czym polega na metoda przewozu towarów?
Transport multimodalny jest również realizowany za pośrednictwem co najmniej dwóch rodzajów / gałęzi transportu i funkcjonuje jako jedna operacja logistyczna, co w praktyce oznacza przewóz na podstawie jednego listu przewozowego, jednak przy transporcie multimodalnym możliwa jest zmiana jednostki transportowej. Zatem:
- operacja jest organizowana przez jednego operatora logistycznego,
- towary można przeładować luzem (bez kontenera),
- proces logistyczny wymaga zaawansowanych procedur i technologii zarządzania.
Zalety i wady transportu multimodalnego.
Do najważniejszych zalet transportu multimodalnego, należą:
- uproszczenie formalności - jedna umowa przewozowa,
- optymalizacja kosztów,
- elastyczność korzystania z różnych gałęzi transportu.
Z kolei do wad transportu multimodalnego należą:
- większe ryzyko uszkodzenia ładunku ze względu na większą liczbę punktów przeładunkowych po stronie przewoźnika,
- konieczność dysponowania nowoczesnymi narzędziami do zarządzania i koordynacji procesem.
Porównanie transportu intermodalnego i multimodalnego
Jeśli chodzi o jednostkę ładunkową, to w transporcie intermodalnym jest ona stała. Do przewozu ładunków wykorzystuje się kontenery lub naczepy, które mogą być w całości przenoszone np. z pojazdu drogowego na kolejowy i odwrotnie. Z kolei w przypadku transportu multimodalnego jednostka ta nie musi być stała. W przypadku transportu intermodalnego, zazwyczaj dominuje jeden środek transportu: często to kolej lub transport morski.
Zarządzanie w transporcie intermodalnym może obejmować różnych operatorów. To może rodzić pewne obawy, jeśli chodzi o optymalizację procesu. Z kolei w transporcie multimodalnym to jeden operator zarządza całym procesem, dzięki czemu realizowany jest on sprawniej i efektywniej.
Różnice między transportem multimodalnym a intermodalnym dotyczą również dokumentacji przewozowej. W pierwszym przypadku mamy do czynienia z przewozem, w którym każdy środek transportu może przewozić ładunek na podstawie określonej umowy. Z kolei w transporcie multimodalnym można wykorzystać jeden dokument przewozowy. Tym samym cała procedura jest realizowana na podstawie jednej umowy.
Transport multimodalny a intermodalny - cechy wspólne i różnice
Obydwa systemy transportowe zapewniają wysoki poziom elastyczności, dzięki której można dostosować przebieg trasy transportowej nie tylko do konkretnego ładunku, ale też kosztów przewoźników i lokalizacji punktu odbioru oraz nadania. Wybór konkretnego rozwiązania zależy w dużej mierze od typu towaru, trasy, ale również tego, czy operator dysponuje odpowiednio zaawansowanymi systemami cyfrowymi, których zadaniem jest wsparcie systemów logistycznych.
Reasumując, w transporcie intermodalnym i multimodalnym towar i jego dostawa stają się priorytetem. Dzięki temu można przesyłać go efektywniej nawet na bardzo duże odległości.